PRODUKTÅTERKALLELSE NAJELL SLEEPCARRIER VOLUME 2 OCH 3
Najell har identifierat en säkerhetsrisk avseende SleepCarrier Volume 2 och SleepCarrier Volume 3 i samtliga färger som såldes mellan 2020-2024. Observera att detta inte gäller SleepCarrier Original eller SleepCarrier X.
Orsak till återkallelsen
Spännet på SleepCarrier Volume 2 täcks av ett elastiskt band och spännet på SleepCarrier Volume 3 är omgiven av en ficka vilket minskar användarens möjlighet att visuellt se och känna att spännet är ordentligt knäppt vid användning av axelremmen. Det är en förutsättning för säker användning att spännet är knäppt. Om spännet inte är knäppt finns det risk för fallskada. Därför genomför Najell nu en produktsäkerhetsåterkallelse genom att vidta vissa åtgärder.
Använd inte produkten utan att ha genomfört nedanstående åtgärd. När åtgärd är genomförd kan produkten användas som vanligt.
Vad du behöver göra nu
Innan fortsatt användning av din SleepCarrier Volume 2 och SleepCarrier Volume 3 ska du genomföra nedanstående åtgärd. Om du vill ha hjälp med åtgärden erbjuder Najell detta utan kostnad. Du är välkommen att kontakta Najells kundtjänst på help@najell.com.
Kompensation av Najell
Vi är ledsna över att denna åtgärd behöver ske. Najell erbjuder dig som skickar in bild på genomförd åtgärd till help@najell.com en rabattkod om 5 % som kan användas på www.najell.com (men ej kombineras med andra erbjudanden).
Uppdaterad användarmanual
Användarmanualen för respektive produkt är uppdaterad avseende ovanstående åtgärder och du uppmanas ta del av manualen innan du använder produkten. OBS! Du alltid ska använda säkerhetsöglan när du bär med axelremmen. Du hittar de uppdaterade användarmanualerna nedan.
Ny användarmanual SleepCarrier Volume 2
Ny användarmanual SleepCarrier Volume 3